MecenatúraMecenatúraBalatonfüred város honlapjaFüred TV a Facebookon!

Több millió forintos rehabilitáció a Lóczy-barlangban

2010.07.10. 10:07 • A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága önrész nélküli pályázaton, 128 millió forintot nyert az élettelen természetvédelmi értékek védelmére. Ennek keretében hosszú évek óta először, több millió forintot költhetnek el pl. a Lóczy-barlang rehabilitációjára.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt pályázattal 24 helyszínen indulhatnak el a beruházások. A projekttel nem csupán a szűken értelmezett természeti beavatkozásokat tudják elvégezni, de lehetőségük lesz a megfelelő formájú és színvonalú tudatformálásra is, ennek keretében a beruházási helyeken tájékoztató táblákat állítanak fel, tanösvényeket hoznak létre és nyomtatott formában információs anyagokat jelentetnek meg. A legnagyobb beruházások között szerepel a Tapolcai-tavasbarlang és a Lóczy-barlang természetvédelmi célú rekonstrukciója és a Csodabogyós-barlang beépített műtárgyainak cseréje. A Lóczy-barlangban felszámolják az omlásveszélyes szakaszokat és új, "denevérbarát" ajtót szerelnek fel. Bár a barlangban ma még nem laknak denevérek, az igazgatóság szakemberei azt szeretnék, ha ezentúl lennének. Talán kevesen tudják, hogy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park terültén közel 700 barlang található, többségük azonban nem látogatható, vagy csak megfelelő alpintechnikai felszereléssel és az igazgatóság külön engedélyével. Ezeket is megfelelő ajtóval látják el, elkerülendő a baleseteket. Ugyancsak a projekt részeként kitisztítják a kővágóörsi-, salföldi-, szentbékálai-kőtengereket. Egy másik elnyert pályázat segítségével a láprétek, gyepek és fáslegelők védelmét kívánják elérni. A 270 millió forintos -ugyancsak önrész nélküli- pályázat segítségével 10 helyszínen tudnak beavatkozni. Elsősorban a természetvédelmi szempontból értékes, azonban napjainkban már előnytelen irányban megváltozott élőhelyek jó természeti állapotát kívánják visszaállítani. Hazánkban a gyepek az extenzív állattartás, valamint a hajtásos legeltetés visszaszorulásával párhuzamosan erősen veszélyeztetetté váltak. Területük csökkenésével kimagasló fajgazdagságú élőhelyek vesznek el. A nyirádi Sár-állón, a Tihanyi-félszigeten és a Pécselyi-medencében a gyepek cserjementesítését végzik el a szakemberek, így biztosítva az értékes élőhelyeket megőrzését. Több helyen, pl. Siófokon egy olyan útszakaszt építenek át, ahol a nagy autóforgalom miatt a kétéltűek és a hüllők vannak kitéve veszélynek. A telelő- és szaporodóhelyüket elválasztó műutak megtizedelik állományaikat. Éppen ezért speciális terelőket építenek az út mentén, az állatok pedig az út alatti átjárókon zavartalanul közlekedhetnek. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága mindkét pályázatot hatalmas jelentőségűnek nevezte.

Nézze meg a tudósítást is!

HOZZÁSZÓLÁSOK

Név:   *    E-mail cím: 
 
 
 
 
A hozzászólást csak a biztonsági kód megadása után tároljuk.
 
Biztonsági kód:    Kód:   A kód megadásához kattintson sorban a kiemelt számokra.
 
 

 
Eddig nem érkezett hozzászólás.
 
KÉPGALÉRIA

STATISZTIKA

Összes megtekintés: 1199

Mai megtekintés: 2

Utolsó: 2024.09.16 00:55:21

KAPCSOLÓDÓ HÍREK (2)

2009.03.25. Gólyavédő lettem - Ma megérkeznek a gólyák a Füred Televízióba

2008.09.18. A Csalán Egyesület akciója Füreden

 

< Újabb 10  |  Régebbi 10 >

 
Minden jog fenntartva.  Copyright © 2005-2024 Füred Stúdió Televíziós Kft.  |  Moderálási alapelveink  |  Adatkezelési elveink  |  Developed & Designed by GEKKOSOFT